logo  

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü

mehmet-akif-ersoy

 

      12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u Anma Günü

İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Milli marşıdır. Marşın sözlerini Mehmet Akif ERSOY yazmış, bestesini Zeki ÜNGÖR yapmıştır. 

Türk Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde, bir millî marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan Milli Eğitim Bakanlığı, 1921yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif katılmak istemedi. Ama millî eğitim bakanı Hamdullah Suphi'nin (TANRIÖVER) ısrarı üzerine, ödülsüz olmak şartıyla o da şiirini gönderdi. 

Yapılan seçim sonunda, Mehmet Akif'in 20 Şubat 1921'de yazdığı "Kahraman Ordumuza" sungusunu taşıyan şiiri 12 Mart 1921 günü büyük çoğunlukla TBMM'nce İstiklâl Marşı kabul edildi. Aynı yıl bir de beste yarışması açıldı, ama kesin bir sonuç alınamadı. Bunun üzerine Millî Eğitim Bakanlığı'nca Ali Rıfat ÇAĞATAY’ ın (1867–1935) bestesi uygun görülerek okullara duyuruldu. 1924'ten 1930'a kadar marş bu beste ile çalındı. O yıl bunun yerini, Cumhurbaşkanlığı Orkestrası şefi Zeki ÜNGÖR'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste aldı. 

Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşı'nda, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir. Şiirin bütünü, dörtlükler halinde yazılmış kırk bir dizedir. Sonuncu bölük beş dizedir.

istiklal-marsi

 

http://www.meb.gov.tr/belirligunler/istiklal_marsi/index_istiklal.html

 

 

e-RANDEVU

e-randevu

BİLGİ EDİNME

bilgiedin

İNSAN HAKLARI

insanhak

ZİYARETÇİ SAYIMIZ

Bugün 110
Dün 285
Bu Hafta 511
Geçen Hafta 0
Bu Ay 110
Geçen Ay 770
Tümü 72442

Şimdi: 1
Ip'niz: 54.198.46.115
Şimdi: 01-10-2014 06:59

kaymakamm

YILDIRAY MALĞAÇ
ALAPLI KAYMAKAMI
 

Kaymakamımıza Mesaj Gönderebilirsiniz!

ATATÜRK DİYOR Kİ

Ekonomik kalkınma, Türkiye\'nin hür, bağımsız, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin bel kemiğidir."',

KİMLİK NO SORGULAMA

tck

zonguldak             rgazete             earsiv             turkiye